Хајлајц

Старион БлогСтарион Блог Овде пишував повеќе од осум месеци и има што да се чита. Ако ве интересира клик на линкот.

Линк

З`ш да не...З`ш да не... Нови колумни од серијалот „з`ш да не...“ секоја сабота во весникот Шпиц.

Линк

Моине фото сторииНа рапорт со Јофе Сите емисии на Youtube каналот.

Линк

Nov 27, 2009

0
Мала Преспа... Голем пазар...

клик за поголеми димензии

Nov 26, 2009

0
З`ш да не... колумна 20

Во денешното издание на неделникот „Сега“ дваесеттата од серијалот колумни насловени „З`ш да не...“ Денешната со наслов „Кој го уби Титаник?“ на 28 и 29 страница.

Хајлајц момент - „Преку една координирана и врвно организирана акција на 14 април 1912 година бродот во кој пловеа предавниците и платениците се мавна во една голема ледена санта мраз и потона, а со тоа беше спасена нашата мила татковина.“

Ова... и многу повеќе од тоаааааааа.... за самоооооооо 50 денари со кои добивате волшебен магазин со доста квалитетно и интересно четиво за моментите кога се дружите со вашата шолја во wc, на пример. :)))

Ако сепак сте скржави и не ви се дава пеевче, денешната колумна на Мојон Блог во вторник фор фри.

Nov 25, 2009

0
Враќање од иднината

Светло, СТОП. Крајот на тунелот, СТОП. Усвоена резолуцијата за укинување на визниот режим, СТОП. Среќа, СТОП. Радост, СТОП. Пакувам куфери, СТОП. Идам, СТОП. Трчам, СТОП. Летам, СТОП. О Европа, СТОП. Оу јеа, СТОП. 19 декмври, СТОП. На граница, СТОП. Е з`ш СТОП?

- З`ш ова не е телеграма бре. И з`ш не планирам да пуштам секакви голтари без пари во Европа. Дај џебојте ваму да видам.

- Ама чичко граничар... Ама јас едвај чекав да дојт овој свечен, сончев, волшебен, себеспознавачки, в небовоздигнувачки, круцијалнозначенички деветнајсто-декемвриски ден „Д“... Ама јас уште од летото ги имав спакувано куферите и го чекав денов за да можам да забегам шо подалеку од овде и ни око да не свртам наназад. Ама јас...

- Ама ти немаш е..н денар в џеб за да можам да те пуштам...

- Е да ми извиниш, ама такви денари имаме колку да сакаме кај нас, сите ги онаквивме . Ние државава ја онаквивме, за некој книџиња било проблем...

Пауза. Тишина. Црн екран. Големи црвени букви на него – „Враќање од иднината“. Продорен машки глас – „Наскоро... на граничните премини блиску до вас... Не пропуштајте!!!“.

А така! Се надевам ви се свиѓат трејлеров за новиов македонски филм во европска копродукција. Се викат „Враќање од иднината“ и се работит за истинита прича чие дејствие се случвит на граничен премин и во која граничарот ве враќат од вашата замислувана и посакувана светла иднина за живот далеку од античкиве убајни. Ако не ти се свиѓат трејлеров, тогаш можда ќе ти се свиѓат филмот кој е многу веројатно дека мојт да го видиш и ти. И една инсајдерска информација – имаше и едно алтернативно сценарио за филмов во кое напатеново Македонче го пуштет во Европа и таму сваќат дека се заебало уш појќе ама решивме да ојме со ова сценарио за да му ги скратиме маките уште од почеток.

Ко на Демостенине шо им ги скратија маките уште непочнати. И Вмровцине и Сдсмовцине одма ги изетикетираја убо, ко шо си е редот, з`ш во државава ако немаш етикета ти е ко да не си заведен во Матична книга на родени. Таков е адетот, шо би рекла баба ми, која, со оглед на то шо не е нешо многу многу образована многу убо знајт шо зборвит. А овие од „Демос“ се даааааалеку пообразовани и уш пубо знает.

Прво излегвит Нано Ружин и викат - „Наша единствена цел е да се победи ВМРО-ДПМНЕ. Но, и биполаризмот е лоша опција. Веројатно третата опција пред да се формира треба да помине низ транзиција“. Аха, значи Демостениве планирет да ги победат властодршциве ама истовремено викет и дека само вртењето на ВМРО и СДСМ 20 години во круг е лоша работа. Добро... значит, сакат да кажит – ќе прерасниме во политичка партија и ќе го победиме Вмровциве па ќе плачат заедно со Сдсмовцине. ОК, со среќа дечки, убо шо ви текнало...

Еве и Ѓорѓи Спасов се слагат со него. Викат - „Идејата на „Демос“ е да отвориме простор за критичко мислење, да има услови за дебата помеѓу интелектуалците и политичарите од разни политички партии, која нема да зависи од милоста на Груевски и од волјата на Бранко Црвенковски. „Демос“ нема амбиции да се трансформира во политичка партија и нема никаква врска со најавите за формирање на нова опција наречена Трет пат“.

Чекај, чекај, чекај малце... Ружин викат ќе се трансформирал во партија, Спасов викат не. И ај сеа, на кого да му вервам јас... Ах, еве ми ја Шеќеринска. Таа ќе ми објаснит најубо.

- „Демос“ според сите документи, и според сите информации коишто ги добив, не беше формиран за да владее, туку за да помага на политичката алтернатива во Македонија. И се додека тоа е така, јас ќе бидам член на Советодавниот одбор на „Демос“ – Радмила Шеќеринска – завршен цитат.

Значи, чекај уш еднаш... Ружин викат дека имало шанси „Демос“ да станит политичка партија, Спасов викат – каква партија, шо ви е вас, да не сте будали, и Шеќеринска која е член на Советодавниот одбор се спремат за новинарка. И фалеше уште да кажит „од анонимни извори блиски на Советодавниот одбор на „Демос“ дознаваме дека институтот нема да прерасне во политичка партија“. „Ама какви анонимни извори госпоѓо Шеќеринска, па вие сте дел од Советодавниот одбор, да не се зезате вие со нас случајно?“ „Ееееееј, да бееееее, па јас стварно сум дел од Советодавниот одбор... Па... видете вака... се враќаме по рекламите...“

А во рекламине се е розево. Посебно во оние портокалевине шо одат 24/7 на МТВ. А по рекламите сцена трета. Чичкото премиер со 20.000 контејнери до него. Кој од кој поличен. Генерална проба за прославата на плоштад ко ќе се менит името со 20.000 задоволни Северномакедонци в публика. Ќејфој! И изјава за името пред контејнер, така симболично. За да се знајт кај ќе завршит на крај. Петокраката веќе заврши. Ја видов, умираше зафрлена во еден контејнер на 36 чекори северно од Колета. Последните зборој и беа „ве молам... не убивајте... не убивајте ги... моите жолти дру... другарки.. од знамето на Европска...“. Иту го кажа ова баш филмски, неразбирливо. Дури отпосле разбрав дека стратегијата на властодршциве била ко ќе сме влезеле во ЕУда ги тргниме сите ѕвезди од знамено нивно, да им помогниме, да ги ослободиме од старите бремиња. И така ти викам... почнав да и објаснувам дека мораше да го напрајме то з`ш петокраката ни беше најголемиот проблем и кочница на преродбеничкиот прогрес на државава и дека дури 20 години сме го мислеле новово решение и дека сега грбот ни е каде-каде пубав, а инспирацијата сме ја нашле во јајцето кое пак е извор на животот како што и Македонија е непресушен извор на будали... ама ништо, испушти душа кутра петокрака, остана в контејнер дур Коле пред нејзе објаснуваше дека Бранко и Грчиштана се криви за све.

Ау да, и медиумине се криви. Како не им е срам бре! За Раскољников прво кажвеа дека бил првенец на генерација и учено дете, па после мајка му викаше дека то не било точно. Срамота! Само да се лажело. Еве, и Гоца се слагат со мене. Им го плесна на новинарине во фаца. Им рече дека медиумите кажвеле шпекулации за случајот.

- Пријавата против Карамарков судот ја прифати, а за случајот не е важно каде тој учел и дали бил најдобар ученик во генерацијата бидејќи тоа тој и го кажал на полицијата по апсењето – викат Гоца.

Видиш, паметно зборвит, шо е битно кај учел и дали бил најдобар ил најлош. Шпекулатори едни невоспитани! Само уште да знам од кај ви имат текнато то па да го лажите народов... Упс... тој тоа и го кажал на полицијата по апсењето? А полицијата то им го кажала на медиумите и тие то му го пренесле на народов? Ииииииих безобразниииииии! Иииииих преварантииииииии! Како не ви е срам бре! Како смејте така да пренесвите информации даени од полиција. Шо мислите вие, полицијана МВР да не е, па да мојте да ги сметате за веродостојни информациите даени од таму, а? За друг пат да си знајте, да си прашвите во МВР, тие знает, остајте ги полицајцине, глупи се тие, можат да ве излажат. Прости им Гоцо на колегиве мои, не знает шо прает, и не знает шо зборвет. Цела среќа кај шо си тука да им кажиш.

А јас да ви кажам право, многу и се радвам на оваа Нова Година. Освен промоцијата на филмот од почетокот на текстов уште нешо ни се дешават. Уште едно светло на крајот од тунелот за напатеното Македонче. Уште еден автобус на перонот за неповрат. Муабетот е дека од оваа Нова Година пак ќе имат лотарија во државава. И бинго, и лото, и све по список, и тоа државни. Конечно! Конечно ќе се решат проблемите на третината од населениево шо немат работа. Конечно ќе имат пари за сите. Ова е дефинитивно то шо ни требеше во државава. Супер. Прекрасно. Значит, следната 2010 година нудит три начини на решавање на проблемите. Првиот (технички, според времето ко ќе дојт е трет али...) е да се фрлите од новион мост „Око“ шо ќе никнит на три кома седумнајс чекори од Камени. Вториот е да играте бинго и да ви паднит џек пот. А третиот е да забегате шо подалеку од овде, освен ако не го видите филмот шо ви го раскажав на почеток. А ако успејте да го избегните, дозволете да ви ја пренесам препоракава од Твитер - По повод паѓањето на Шенгенскиот ѕид, се замолува последниот Македонец кој што ќе излезе од државава да не заборави да го изгасне светлото.

(Авторот спремат црвено-жолти куфери... патриотски!)

(Колумната е објавена во неделникот Сега на 19 11 2009 )

(Наредната во печатена форма во Сега во четврток на 26 11 2009 а во електронска на Мојон Блог во вторник на 01 12 2009 )

Nov 20, 2009

0
З`ш да не... колумна 19

Во овонеделното издание на неделникот „Сега“ деветнајстата од серијалот колумни насловени „З`ш да не...“ Денешната со наслов „Враќање од иднината“ од 34 до 36 страница.

Хајлајц момент - „Пауза. Тишина. Црн екран. Големи црвени букви на него – „Враќање од иднината“. Продорен машки глас – „Наскоро... на граничните премини блиску до вас... Не пропуштајте!!!“.

Ова... и многу повеќе од тоаааааааа.... за самоооооооо 50 денари со кои добивате волшебен магазин со доста квалитетно и интересно четиво за моментите кога се дружите со вашата шолја во wc, на пример. :)))

Ако сепак сте скржави и не ви се дава пеевче, денешната колумна на Мојон Блог во вторник фор фри.

Nov 17, 2009

0
Сите ќе умрете!

Да бе стварно, не се заебавам. Еден ден сончев сите ќе умрете. Некој после некој сега... Знам, сега ми кажа директорот...

Ви теквит на сценава од „Викенд на мртовци“? Епа баш така ми изгледат паникава шо се креват поради свинскиов грип, грип од кој шо се умират исто ко шо се умират и од најобичен сезонски грип, ак не се лекуват. Луѓено почнаа со маски да шетет по улици, уш малце и со маски на уста ќе почнат да јадат упрпани дан ги фатит. Како нус појава на паниката поради свинскиот грип и масовното носење маски... немат појќе мување, или лапање, или бацвење, или како и да милувате.... според препораките на СЗО се препорачвит само секс, така не можел да се пренесит грипов.

Секс, нешто шо нашиве политичари редовно го практикуваат кон широките народни маси. Техника шо во литературата ќе ја најте под стручниот термин „е.ење во здрав мозок“. И колку појќе си ја усовршил оваа техника толку подобри резултати ќе имаш во водењето на стадото. И „глумење лудило“, по можност колективно. Техниките редовно се практикувет во трагикомедијата наречена „пратенички прашања“ па токму затоа истата постигнуват невидени успеси, резултати и славја во штабовите на владејачките партии.

Ако поради големите браќа и фармите немате време да погледате Собраниски канал, многу пропуштате. З`ш освен таму и кај видовити Милан, ретко каде на друго место мојте да видите такви пророчки способности. Министрине требит да си земат по едно терминче на Шутел заедно со видовита Цеце или Сабина и да погаѓет судбина до трето колено, а ко ќе им бит Џоле гостин во емисија и до седмо. Не се заебавам, стварно ги биват. Прво се чудев ама сега ич не се чудам, веќе сум цврсто убеден во нивните пророчки способности, слично ко убеденоста за интеграција во евроатланските структури, иту без фрактури.

Шо ми е муабетов? Еми ако сте гледале пратенички прашања веќе знајте за шо ви прам муабет, ак не еве ќе ви објаснам. Сцена прва – пратеник од опозиција прашвит з`ш премиерон не бил в Собрание дента ко се ратификувал договорот за демаркација на границана со Косово, туку си шетал на Саем. Во салана ем премиерон, ем министерон за надворешни, ем цела влада. Премиерон фино лепо му одговарат, одговор шо доколку не би го дал в Собрание туку пред кооперација би звучел нешто како – „ич да не те болит тебе кај сум бил јас“. Пратеникот викат дека не е задоволен од одговорот. Сцена втора – пак имаш пратеник од опозиција, и пак прашвит за истата работа, з`ш од претходниот одговор не само шо не е задоволен претходниот пратеник, туку никој нормален не би бил задоволен. Премиерот го повторвит одговорот со модификација на делот „ич да не те болит“ во „ме заболе ако ве болит“.

Сцена трета – сега имаш пратеник од владејачкото стадо шо прашвит за проектите за изградба на локалните и регионалните патишта што ги поврзвет селата во Македонија. Сега збор земат господинот Морал шо се занимават со транспорт и врски. Море не само шо зеде збор, туку не можеше да го пуштит. За разлика од пред малку премиерот шо зборвеше 30 секунди, овој зборвеше бар 30 минути. И тука идеме до пророчкиот дел. То шо го зборвеше не го кажвеше од памет, туку имаше приготвено поприлично обемен извештај, з`ш знаеше дека ќе го прашет за то. Исто ко децана на школо ко ќе знает дека професорката ќе ги прашат за баш таа лекција и ја учат само нејзе и после ја кажвет ко стихотворба, на памет. Све е то до пророчките способности, немат врска шо татко им вчера бил кај професорката со канта сирење. Ете така. Цела среќа шо министриве ни се пророци во слободно време а шо народов пак пиет нафта на пауза за ручек.

А пошо обично осомничените за сериски убиства сакет да пијат вода од кофи стаени во вециња по притвори и затвори, и пошо обично се толку жедни шо заборавет да ја извает глата од кофа, шо пак после предизвиквит смрт, јас најтопло би им препорачал на затворските власти во затворот „Идризово“ да ги тргнат сите кофи, чаши, филџани, шолји, пајнци, лајци, бардиња и останат прибор кој би можел да придонесит кон простување со единствениот осомничен – Раскољников од Ѓорче.

Ви теквит пред две недели ко ви кажвев дека бесплатните учебници шо каснат се уствари за добро на децава, а вие ко не ми вервевте и ко ме праевте будала? И кој е сеа будала? А? Видовте Виктор? Видовте до кај се стигвит со многу учење? Видовте шо се дешават ако многу љубиш да читаш книги? Виктор си се дружел со Раскољников на Достоевски и после почнал да убиват ко него. Зато нашиот ни мил министер за образование уште не праќат учебници кај седмооделенцине. Да не случајно некој се занесит многу во физиката и хемијата па да напрајт нуклеарка и да не решит сите во два потези. Такви ти се нашиве министри. Не само шо се грижат за државава наша античка туку и за целава ни планета се секирет.

И не само шо се секирет, туку и измислувет нови работи, онака, за општо добро, после сите да может аирот да им го видат, шо би рекле старине. Не ми вервите? Епа така и викет – не вервејте им на зборојте туку на делата. А Гоца од МВР имат многу напраено на тој план, и уште прајт. Најмногу на полето на поставување нови стандарди и ново значење на терминот „пресумпција на невиност“. Сеа чекаме, кај и да е, да организирет некоја светска конференција кај шо Гоца ќе застанит и ќе ги презентират нејзините нови идеи за иднината на кривичните постапки и судството воопшто. И после не само шо ќе стојт таму дека Гоца ги поставила темелите, туку и дека се работит за горда античка Македонка од античково парче земја. И после стотина години децана во седмо за Гоца и за Македонија ќе учат ко ќе им кажвет кој ги поставил темелите на правото. Нормално, ако имет учебници во седмо. Ако не напрает и некоја конференција кај шо ќе излезит Тодоров и да поставит нови стандарди за учење во седмо... бесплатно, нормално.

Ама чекај сеа, прво за Гоца да ви докажам. Од ко дојде таа на чело на МВР стварно не е исто ко порано. Кога и да ја прашат некој то го викат. И на пратеничките прашања се пофали дека од ко дошла таа за сите исто било. Како ами. Темели на наука се поставувет или шо? Нормално дека ќе е исто. И пошо е исто, сите шо се приведувет, се приведувет најспектакуларно шо мојт, со двесте специјалци покриени со чорапи на гла и со црвен тепих, дур светкет блицој, за ко ѕвезди да се осеќет осомничениве. После ако случајно се покажит дека не се виновни, бар ќе останат славни. Паметно, морам да признаам, доста паметно. Така е и со убијциве, посебно со серискиве убијци. Посебно ако признает в полиција. Готово! Ич немат потреба в суд да се носат. Директно в затвор, таму кофата и оп – по сите светски медиуми не имат. А имало случаи кај шо приведените после на суд тврдат дека полицијата ги малтретирала и морале да признает. Ма немат врска, битно признале, мојме да ги бесиме сместачки, да не трошиме пари по судој.

Е, то ви викам. Алал да и е на Гоца, шо успеват да поставит нови темели на функционирањето на правото. Имаш изјава в полиција, имаш доставување фотка или видео комплет со име и презиме до медиуми, и готово – осуден е чоекот. Немат судија, немат докази, немат ништо. Правна држава, то ми беше муабетов...

И уш еден муабет вака ко за крај. Сигурно и вие ги обожавате најпрекраснине прес конференции на уште понајпрекрасните властодршци. Јас најмногу ги сакам ко ќе ги кажвит Бичиклиски, пошо знајт да ми го мејкнит денот, и баш ми е жал шо за оваа не беше таму али немат врска. Пак ги обожавам. Викендот ги викнаа медиумиве да им кажат кој биле платениците на Бранета. Ги набројаа Љубомир Фрчковски, Стево Пендаровски, Радмила Шеќеринска, Владимир Милчин, Жарко Трајановски, Сашо Ордановски, Ѓунер Исмаил, Катерина Блажевска, Ивица Антески и Никола Гелевски. На пресот некако чудно забораја да кажат поради шо им биле префрлени пари на горенаведениве а после дознавме дека се работит за учесниците во „Дијалозите за Македонија“ организирани од Бране дур беше претседател, нешто шо беше јавно и достапно и за медиумите, и за јавноста па и за ВМРО. Поточно хонорари за објавени текстој во публикацијата „Дијалози за Македонија“. Нешо слично ко колумнисти шо земет хонорари за објавени колумни по весници. Како шо објаснувет дел од „платениците“ хонорарчињата биле по печес иљади денари.

Али то и не е толку битно. То шо е битно е етикетирањето и линчувањето кое на големо се промовират ко нешо најнормално. Немат дијалог, немат размена на мислења, имат само етикетирање, дискредитирање и ако јавноста загризит, шо не е воопшто тешко, испраќање на етикетираните личности на општествените вечни ловишта. Епа ако играме така ок, имам и јас со нешо да ви се пофалам. Да бев личен ко Бичиклиски ќе излезев на прес конференција, ама пошо не сум ќе го напишам овде.

Почитувани,

Иако ВМРО-ДПМНЕ направи прес конференција на која објасни дека е погубно за демократијата јавни личности да учествуваат на трибини и да земаат пари од Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, заборави да го потсети актуелниот претседател од своите редови, Ѓорге Иванов, да не го прави истото.

Ова е скандал!

Ова е поткопување на демократијата!

ВМРО-ДПМНЕ треба да даде одговор дали не го смета за поткупување и организирањето трибина по повод 20 годишнината од падот на Берлинскиот ѕид во претседателската вила на Водно во понеделникот на 9 ноември со неколку професори? Дотолку повеќе што доаѓа на само еден ден по вашата прес конференција.

Еве ги платениците на претседателот Иванов, дами и господа:

- проф. д-р Бранислав Саркањац,
- проф. д-р Јован Донев,
- проф. д-р Јасна Котеска
- и проф. д-р Џеладин Мурати

Кој ќе ја сноси политичката одговорност, ако сето ова е вистина?

Дали ВМРО-ДПМНЕ вака ја замислува демократијата и европските стандарди?

Дали ВМРО-ДПМНЕ и Ѓорге Иванов вака го градат односот со одредени поединци од јавниот живот во Македонија?

Почитувани, ова не смее да остане премолчено.

Очигледно ВМРО-ДПМНЕ не се менува. ВМРО-ДПМНЕ е истата онаа транзициска партија.

Ви благодарам на вниманието.

Смешно? Епа, драги мои вмровци, така изгледет вашите прес конференции. Не дека другиве се поарни ама вие пошо сте на власт ептен некако се имате опуштено во тој поглед. Нека ми извинат професорите Саркањац, Донев, Котеска и Мурати. Ставени се во колумнава во тој контекст за докажување поента. А властодршците нека размислет уш еднаш дали е паметно ваквото валкано играње. И рековте едвај не чекале во ЕУ, а?

(Авторот е в кофа, пробвит да се удајт)

(Колумната е објавена во неделникот Сега на 12 11 2009 )

(Наредната во печатена форма во Сега во четврток на 19 11 2009 а во електронска на Мојон Блог во вторник на 24 11 2009 )

Nov 12, 2009

0
З`ш да не... колумна 18

Во денешното издание на неделникот „Сега“ осумнаестата од серијалот колумни насловени „З`ш да не...“ Денешната со наслов „Сите ќе умрете!“ на 32 и 33 страница.

Хајлајц момент - „Според препораките на СЗО се препорачвит само секс, така не можел да се пренесит грипов. Секс, нешто шо нашиве политичари редовно го практикуваат кон широките народни маси. Техника шо во литературата ќе ја најте под стручниот термин „е.ење во здрав мозок.“

Плууууууус... прес конференција на која откривам кои се платениците на претседателот Ѓорге Иванов... и многу повеќе од тоаааааааа.... за самоооооооо 50 денари со кои добивате волшебен магазин со доста квалитетно и интересно четиво за моментите кога се дружите со вашата шолја во wc, на пример. :)))

Ако сепак сте скржави и не ви се дава пеевче, денешната колумна на Мојон Блог во вторник фор фри.

Nov 10, 2009

0
Си беше еднаш на Дивиот запад...

Еве и јас малце. На одмор во Хаваи сум. Не бе, не сум видел ни море ни океан ни нишо. Е како з`ш? Па немам време, од ко дојдов овде само читам. Како шо... книги си читкам бе. Во хотелов кај шо седам имат една витрина со книги и морам да ги исчитам сите пошо вчера му се јавив на еден другар да му честитам за колоквиумот шо го положи пред еден месец. Утре требит да дојт тој ваму. И ко ќе дојт ќе ме прашат дали сум ги видел книгиве шо стојат во витринава. Како да му речам дек нит сум ги видел, нит прочитал. Срамота е то.

А во паузиве од читање се мислам за средбата шо беше меѓу Коле и Јорго минатиот четврток. Стварно никако не можам да се изначудам како можеше Јорго ко појде кај Колета Брисел, прв муабет да му е тој за книгите. И то баш за таа витрина во таа икс собата кај шо се сретнаа. И како можеше да се погодит Коле да ги имат прочитано баш тие книги, баш од таа витрина. Еве, јас знам дека имаме начитан и паметен итн. премиер ама ова ептен ме зачуди. И така ти викам, се чудам по цели деној и се трудам да најдам одговор. И немат друго. Морат да е то. Се плашам да го кажам, да не ме сфатит некој погрешно и дан ме отерат на Крф. Или во крв. Ама сепак ќе го кажам. Ко можел Аце да го освојт пола свет, шо останвит за мене. Слушај ваму шо е финтата. Финтата е во то шо Коле и Јорго се телепатски поврзани. Да бе, ко телиња. Муабетот од пред две недели шо ви го праев. То шо грчиштава го барет Ацета и викет дека е нивен, не е случајно. Според моиве анализи и заклучоци, грчиштава имет врска со Ацета и зато мојт да се десит вакво телепатско поврзување на двајцава премиери. Не само шо имет врска, туку грчиштава се уствари Македонци шо живеат во заблуда. Знам дека си викате шо зборвит овај, да не не е нормален случајно, ама ќе видите еден ден.

Ќе видите ко ќе се сретнат претседателиве, нашиов и нивнион. Само шо не вервам дека средбата ќе бит негде онаму по џенемине. Не бе. Овде ќе си се сретнат, на античково парче земја. Еве, погаѓам од три пати, но два пати во себе. Погаѓам, погаѓам и мојот конечен одговор е – Паљурци. Замисли го Џоле, си седит на сред нива и одеднаш се појавуват Карло, се поздравувет, се гушкет и Карло му викат на Џолета – „Абе брат, го виде бунаров?“ „оооооооо, да, да, дури и вода со Павлета имаме пиено на времето“. И после то уш некој ак речит дек не сме поврзани...

Ко Скопје и Кичево со воз шо се поврзани. Или не? Упс, чичковцине шо ги возат возојне се бунат, нон стоп со камења ги гаѓале, ставале карпи на сред пруга и слични будалаштини, па немало појќе да возет на таа линија. Си беше еднаш на Дивиот запад... во западна Македонија... Абе шо знает деца шо се карпи, кревет, ставет на пруга, бегет. Абе шо знает деца шо е пруга, ја кревет, ја ставет на рамо и ја носат в отпад. Ама не, стварно не знам по кој к.р основ на некого би му сметал воз шо си носит патници. Иииии, брееееј будала работааааа... Иначе... да, и нив требит да ги зејме со нас ко ќе ојме накај Европскана Унија. Знам, едвај не чекет да им појме. Со раширени раце и нозе. За да ни дает. Членство.

Само дедо Блаже не ја дават енциклопедијана негова. Викат, прајте си нова енциклопедија со нова редакција, јас од мојава ни запирка не давам. Абе амаааааан замаааааан дај им нешо. Ај молимте биди добар и дај бар печес страници. Дај бар та страницата кај шо пишиш за Албанците, пардон, Шиптарите во Македонија. Не? Дај ако не бар тој делот за Тоше. А да... заборајв, воопшто немаше дел за него. Ако не дај делот кај шо пишиш за ликот и делото на Блаже Ристовски. Шо? Појќе од пет страници се? Ааааааа, епа ништо ко така... ај ќе им дајме на овие другиве да ја прает. А чекај, а со парите шо ги зеде од државава, да не речам од нас, шо прајме? А? Или то не се важит? А сите срања шо се издешаваа поради таа енциклопедија? Или и то не се важит? Многу принципиелен чоек, морам да признаам. То шо е негово – негово е. Нашето... епа и то е негово.

Принципиелен... исто ко Бичиклиски. Стефче од Карпош ја барат зградана кај шо беше Америчкана амбасада за градинка, ама ВМРО не му ја дават, на Институтон за културно и духовно наследство на Албанците му ја даде. И Бичиклиски викат Стефче бил шовинист. Е з`ш? З`ш барал градинка за дечиња. И антиалбанец бил. Е з`ш? З`ш барал објектот шо порано бил градинка пак да бит градинка, наместо Институт. И пази молимте. Во една прес конференција Бичиклиски самиот поставуват обвинување и самиот си го побиват. Прво викат дека Стефче бил против Албанциве з`ш не им го давал објектот, а после викат дека на времето ко бил министер бил за Албанциве и им помогнал да ги освојат Струга и Кичево. Стварно е заебана работа да си портпарол на партија. Требит пред јавноста да ги кажиш сите глупости шо ги мислит лидерот и тие околу него, а кои не се осмелуваат да го напрает то з`ш знает дека ќе им се смејт народов. Ама Бичиклиски навикнат е на то. Замисли да го вработат за портпарол на Управа за хидрометеролошки работи и да известуват за то какво ќе бидит времето утре и задутре. Попрво ќе напрам мегалитска опсерваторија на тераса и така ќе добивам информации за активностите на сонцето и останатите небесни функционери отколку да чекам од него. Жими инвестицииве странски.

Пошо напорната работа на досегашните 23 економски промотори донесе ептеееееееееееен мноооооогу инвестицииииииииии, нашата ни мила ем незапирлива Влада ќе остварит уште 9 промотори кои ќе остваруваат во Полска, Белгија, Јужна Кореја, Австралија, САД, Јапонија, Шпанија и Турција. Владата за пубо да может да остварувет во земјиве кај шо ги праќат им дават и дипломатски статус, купчиња со пари и други бенефиции, како и ганц нови Голф шески. Ако се остваруват, нека се остваруват на големо! Остајте ги оние будалине шо зборват дека сме биле на последно место по странски директни инвестиции од сиве земји околу нас. Така зборват з`ш љубоморат. И не вервете им ни ко ќе ви кажват дека во споредба со лани инвестициите биле намалени за три и пол пати. Прашајте го Бичиклиски, тој ќе ви потврдит дека лажат... срам ги било! А вистината е една и единствена - Македонија е инвестициски рај 24/7!

Ко шо имат пред владана штрајкувачи 24/7. Од толку шо им е убо на граѓаниве и од толку шо си ги сакет пастирите се доближувет колку шо е можно поблиску до нив. Ене професионалнине војници дури и неколку дена седат таму. Море дури и спијат таму. Све, само да се поблиску до Пастирот и преродбениците негови. Само новинарине ги лажат, демек имале некакви си барања. Изговор бе, изговор им е то, само за да можат да се сретнат со главниот преродбеник и да му кажат лично колку се задоволни од преродбава и така уште попреродени да се вратат на спиење на Илинденска 24/7.

Или ако сакет да се фраерчиња можат да му се придружат на Ивица, градоначалникон од Ајродром на Даме Груев во кафичон Плеј на по едно кафенце. Колата ќе си ја паркирет на пешачки, одма до негована, службенана. Ииииих, според најновите истражувања е докажано дека на еден пешачки премин можат да се паркираат и до 5 автомобили. Шо ќе ти е зонско паркирање ко си имаш пешачки бе брат. Видиш како е паметен Ивица. И никој нишо не му мојт. Добро, за да не испаднит дека стварно никој не му мојт, Гоца му бапна казна од ко напиша „Вест“ и „А1“ од ко напрај прилог па од ко си призна Ивче. Ама другиов дел е уш појак. Пошо граѓанине од Ајродром шо живеат кај трговскион Бисер се бунеа за воведувањето на зонското паркирање таму, сега Ивица викат – „ако револтот е голем, проектот ќе се повлече“. Пошо ги знајме граѓаниве дека не се бунат за ништо, ќе им бапниме зонско паркирање во секој двор. Ако случајно им текнит да се побунат, мојме и да го тргниме. Парите шо се дале за да се ставит... шо ти е гајле, шо ќе им се секираш... ко твој да се...

Апсолутно. Така се играт кај нас. Ако проџе, проџе, ако не здравје...

(Авторот е предавник. Има предадено штафета во средно)

(Колумната е објавена во неделникот Сега на 05 11 2009 )

(Наредната во печатена форма во Сега во четврток на 12 11 2009 а во електронска на Мојон Блог во вторник на 17 11 2009 )

Nov 5, 2009

0
З`ш да не... колумна 17

Во денешното издание на неделникот „Сега“ седумнаестата од серијалот колумни насловени „З`ш да не...“ Денешната со наслов „Си беше еднаш на дивиот запад“ на 34 и 35 страница.

Хајлајц момент - „Пред владана штрајкувачи 24/7. Многу си ги сакет пастирите, па да бидат поблиску до нив.“

Цената на неделникот е 50 денари со кои добивате доста квалитетно и интересно четиво за моментите кога се дружите со вашата шолја во wc, на пример. :)))

Ако сепак сте скржави и не ви се дава пеевче, денешната колумна на Мојон Блог во вторник фор фри.

Nov 3, 2009

0
Фајар ин да хооооол...

Да ви кажам право, многу љубам редовни читатели. Е, кога имаш такви не ти е проблем колумната да ја почниш онаму кај шо си завршил пред едно месец дена. А завршив со клетвата на неделата – да дајт Господ, Љубе Бошковски на свадба да ти пукат! Епа имам една добра вест – беше кум и конечно пукаше! И една уште посреќна – немат повредени! И една најсреќна – свадбата беше помеѓу Грк и Македонка. Добро, не е то најсреќниот момент. Моментот е то шо од извори блиски на сваќата дознаваме дека кумот Љ.Б. во еден момент на општа веселба испукал неколку рафали по што ги исплашил гостите кои биле на јужната страна па го тргнал зетот Н.Н. (инаку член на владејачката партија ПАСОК) настрана и му објаснал некои работи и сега зетот преплашен сеуште не ја ни допрел својата нова сопруга а камоли да почнит да ги извршуват брачните обврски. Пред то решил да лобират кај чичко Јорго за да не пуштит да си се викаме како шо си сакаме. Ако ви теквит Ќиро на времето викаше дека сите работи се решавале со дијалог. Еми пробвеа со дијалог и Коле и Тони и сите по ред ама не знает како. Зато Братот знајт. И одсеа не го викам Брат. Одсеа Кум ќе го викам. З`ш е ко Марлон Брандо. И з`ш со Кумот немат лабаво! А ко шо ми пренесе сваќата ни мијалник, ни машина за перење немало. Грчиштана освен тостери, пајнци, лајци и микробранови ништо друго не однесле на свадбата. Море ќе видат тие убо... само ако им го пуштам Кумон...

Или неколку инспектори од МВР од Штип. Ко шо разбрав, Гордана нив најмногу ги сакала. А и најпаметни во цело одделение и биле. И знаеле како со криминалци. Ко шо разбравме од медиумиве, пошо Гоца по малце криет, инспекториве пресретнале дилер на дрога, го претепале и му ги зеле парите. Како ами... маме негово, само тој ќе земат пари... Е ова ти е пример за орган кој се грижит за редот и мирот и спроведувањето на законите. А овие смислувале затвори, ресоцијализација, едукација... Глупости бре, глупости! Е вака се прајт од ова држава, држава. И утре ако мавниш некого со колана низ град и напрајш сообраќајка не чекај да дојт полиција и записник да прајт. Не бре, старомодно е то. Чекај од негде да те замават залетан Крајлслер и да ти вратит, око за око, шофершајбна за браник.

Или заб за заб, пензија и плата заедно. Имено, лејдис енд џентлмен, поради неверојатно волшебните резултати постигнати на полето на неправдата во нашата мила ем преродена Поранешно Југословенско Социјалистичка Северна ем Јави се Јужна Македонија, министерот за неправда Мики ојде во Хрватска да ги учит колегите таму како се работит. Уствари официјалната верзија е дека бил на посета за разменување искуства ама то е само поради коректност во меѓусебните, да не речам билатерални односи. Инаку, се знајт з`ш го викнал колегата му хрватски министер. За да го научит како се прајт будала цела држава и на крај дури и од ко ќе те откријат, пак фраер да испадниш.

Ама ми се чинит најголем фраер е премиерон. Само шетат по светов и сите го сакет. Виде Австралија како го пречекаа? А? Дури и војски и топој собраа за добредојде. Дури ни во Македонија така не се почвит кампања за предвремени избори. Не бе, не викам дека во Австралија ќе праеле предвремени избори. Не е Коле Мики па да ги учит на финти Австраљанцине. Си ојде да си ја продолжит кампањата за неговите предвремени избори. Од ко се изгушка со нашинцине во Канада им појде и на нашине античко австралиски Македонци. И на нив им вети дека ќе можеле и во Македонија да си земвет австралиски пензии. Уствари за оваа финта не сум баш најсигурен, можда имат некаква врска со Мики, али не ми беше то муабетот. Муабетот ми беше дека покрај то, и нашинциве во Оустрејлија ќе можеле да гласет на предвремените. Како за кого? Па за Колета, за кого мојт. Бранко и партијана негова едвај собирет пари за екскурзија низ Македонија за предвремени кампањи, не пак за да одет по Америкине и Австралиине да бркет гласачи. А Коле со државни пари си шеткат и си прајт кампања. Си мојт бе, си мојт...

И јас ко мал сакав да си шеткам. То шо немав баш пари за шеткање беше друга работа, ама се сеќавам дека бар за екскурзии моине ми наоѓаа пари. Така во седмо на пример за прв пат имав можност да видам доста градој и градчиња низ државава на т.н. екскурзија низ Македонија. И стварно јако си поминавме таму. И јас по то ќе го памтам седмо одделение. По таа екскурзија ќе го памтат и многу мои соученици. Ама идет други времиња бре. Нашава преродбеничка влада не сакат, или пубо кажано – не смејт да си дозволит, сегашниве седмооделенци да се со исти впечатоци со оние од пред 6-7 години. Зато секојдневно им приредуват нови изненадувања. Еве сегашниве седмооделенци на пример, покрај екскурзијата ќе может да се сеќавет дека биле дел од проектот „Бесплатен учебник за секое дете“ и дека пола година биле без учебници. Ама пошо, ко шо викет, „на аризан коњ, заби не му се броет“, и децана не морат да броет, ни заби, ни страници од учебници. Шо ќе им се учебници ко имет компјутери за секое дете и модерна технологија. Шо ќе ти е да учиш од учебник ко мојш да го снимаш наставникот на предавање и после на компјутерот да го гледаш и да си учиш. Модерна влада си имаме бе. И модерен министер за образование. Само пошо знает дека имат злобни луѓе во опозиција и по медиумиве печатат и учебници, да не речат овие злобнициве дека немало учебници иако биле бесплатни и за секое дете. Викат министеров, при крај било печатењето на учебниците за седмо. А тендерот за средните стручни школи бил при крај. Ма немат потреба бе. Шо ќе прајте трошкој жити големиот одмор. Шо ќе фрлате пари ко уш малце ќе завршит учебнава година па шо ќе им се учебници на децана. Мислам... учебници... глупости живи...

Да не се знаело шо се работит и шо се приоритети... Јебига... не можат сите да бидат ко Коце и да знает. Еве тој знајт кај требит да вложвит. Во национално првенство за Кантер Страјк на пример. Само глумит пред микрофонине и камерине дека не знаел шо било то Кантер али бил среќен шо се одржвело во неговиот град. Коце, тие муабети на друг да му ги прајш. Ам ај бе, не сме деца па да не сфаќаме шо ти е планот... Еве јас одма му ја сфатив стратегијата на Коцета. Организират турнир во Кантер за да мојт да научит нешто и да регрутират тим за помош во незгодни ситуации, ко ќе станат граѓаниве да се побунат за нешто. Ко тогаш ко се бунеја шо ги сечел дрвата на Илинденска. Ај сега нека излезат да се побунат да ги видам. Одма Коце ќе им пуштит две три Кантер Страјк - спешл форсис единици и ќе ги постројт во две редици.

Или некој ако застанит пред сатон да се бунит и да молит да не го рестартирет. Одма ќе се појавит од негде Коце и ќе се развикат „Фајар ин да хооооол...“ и одма ќе се разбегет сите. Многу добар градоначалник имет избрано скопјанишчава, морам да им признаам. Со стратегија за развој на градов. И сиве проекти му вриштат. Овој најновиов посебно. Слушам, ќе праел Коце плажа на Вардар. Да се разубаел Вардар, да имало содржини, да имало раздвиженост... Абе оди бегај таму. Мислиш некој будала е и не знајт шо ти е планов. Да ни го уништиш бизнисот нас во Охрид, а? Епа извини ама немат да ти успејт. Не Кантер, не шо сакаш бе... нишо не те спасвит, ние бродој потонвиме, за една плажа на Вардар било проблем...

Единствено спас мојш да бараш кај новион студентски лидер – Иван еј кеј еј Медо. Тој единствено мојт да напрајт нешо по претходни консултации со министерон за образование. Или не? Чекај малце, на линија е Самоил, тој знаел шо требело да се прајт. Ко шо разбрав Медо и Самоил имале црвени телефони и така се договарале за важните прашања и одлуки. Пред некој ден на пример, од ко се слушнале на червениот, одлучиле Медо да не ојт во емисијана „Ние“ на Сител. Мангуп бе. Имат да се знајт кој е главен. Така си мислет новинарине, может да поканвет гости и од ко ќе добијат потврден одговор да очеквет дека ќе дојт Медо на емисија. Што ти е тебе бе, вие мислите Медо аматер е. Не бе брат, Самоил го имат убо истренирано. Водителон дури и му се јави ама пак Медо ги заеба сите. Викат – не прам муабет со младината на СДСМ. „Ама не сме младина, ние сме независни студенти обединети во Слободен Индекс...“ Ама не ме интересират бе, ај чао... Нормално дека ќе им спуштит. Имат да се знајт кој е главен! Ак не им покажиш заби на почеток после ќе мислат дека может да си игрет со тебе. Браво бе Медо. Знаев дека конечно ќе се појавит студент шо ќе напрајт нешто за студентине наместо само за својата понатамошна партиска кариера. Конечно најдовме таков чоек. Алал да му е! И алал да ви е – студенти од државниот ни факултет! Да беше Тито жив одма ќе заклучеше дека народ со ваква младина ич не требит да се секират за својата иднина. Шо имат да се секираш за нешто што го немаш...

(Авторот е сончев со умерена облачност)

(Колумната е објавена во неделникот Сега на 29 10 2009 )

(Наредната во печатена форма во Сега во четврток на 05 11 2009 а во електронска на Мојон Блог во вторник на 10 11 2009 )