Хајлајц

Старион БлогСтарион Блог Овде пишував повеќе од осум месеци и има што да се чита. Ако ве интересира клик на линкот.

Линк

З`ш да не...З`ш да не... Нови колумни од серијалот „з`ш да не...“ секоја сабота во весникот Шпиц.

Линк

Моине фото сторииНа рапорт со Јофе Сите емисии на Youtube каналот.

Линк

Aug 16, 2009

Матер вам јебем

Постов го пишувам испровоциран од денешниот инцидент кај Нерези а посебно поради темата за инцидентот на Кајгана форумот во која некои личности го славеа нацизмот.

Еве линк до темата, а еве, ќе ви ги издвојам и најрадикалните коментари.

kIRe9 - ШО БЕ ЗА ЖАЛ.... НЕКА ИДАТ ПАК ДА СЕ КУРЧАТ И ОНИ ДА МАЛТРЕТИРААТ МАКЕДОНСКО НАСЕЛЕНИЕ... ТАКА КЕ ИМ СЕ ВРАЌА... АКО ИДЕМЕ СО ТОЈ МЕНТАЛИТЕТ ДЕКА ТРЕБА ДА ИМ ПОПУШТАМЕ ДАЛЕКУ КЕ СТИГНЕМЕ... МАКЕДОНЧЕТО СИТЕ МОЖАТ ДА ГО ГАЗАТ А НИЕ ДА СИ ЌУТИМЕ... МАЛЦЕ НИ БЕШЕ ВО 2001... НЕ ГО ОПРАВДУВАМ ТОА ТО СЕ НАПАДНАТИ НЕДОЛЖНИ ГРАЃАНИ... ВАЉДА ОВА НЕМА ДА СЕ ДЕСИ ПАК... АМА КАКО ОНИ НАС НИЕ ТАКА НИВ...ЧИСТА РАБОТА БЕ БРАТ... #

Viktoranius -Им се поклонувам на Комити. Браво за тоа денес. Да бевме сите како тие 300 луѓе, денес ќе немаше малцинства во Македонија. #

GIS - Komiti koga minuvale niz Nerezi peele pesni protiv siptarite,toa si e normalno kaj sekoja makedonska navivacka grupa,kako sto velat odma im se nasobrale 4-50 dusi i toa se postari lica nad 30 godini i pocnale kon niv da frlaat cigli,a nekojsi imale i lopati vo niv,zenata sto velite deka e povredena prva frlila cigla kon niv !!!! Tie vozratile duplo i eve im posledici,normalno sega ke gi obvinuvaat "huliganite" a ne graganite od vtor red !!!!
POZDRAV ZA KOMITI !!! #

Saber Rider - Pusi kur picko vie nas prvi ne isprovociravte. Denes totalno ebenje na siptsarite od nemok pocnaa od dzamijata so pistoli i sekiri da izlagaat. Ali ve ebavme go pusevte. Uf toj sto se praese najak lele kako go izede MRTOV SIPTAR DOBAR SIPTAR LE O LE, ALAH PEDER NAPRED VARDAR LE O LE #

И сега, за да не пишувам пост од ново следуваат моите коментари од Кајгана форумот.

Јован (во одговор на Propagator) - Кои мои бе?
Кои се мои?
Хулигани и нацисти не вбројувам во мои.
И ако треба да се поистоветувам со сите Македонци само поради тоа што се Македонци тогаш...

Ќе напишам некоја колумна на темава, само да помине летово бидејќи сега сум сконцентирам на Охрид и претежно заебанции поврзани со Охрид.
А би требало утре да излезе еден текст за еден „наш“ во Грција.

Али не ти чини логиката...

Ќе копирам нешо шо го зборвев на мсн во врска со застанувањето на едната или другата страна...

Треба да се застане на страната на здравиот разум.
И на страната на тие што гледаат како заеднички да преживеат во една држава која е на последно место по многу критериуми...
А не да се делиме по најглупиот можен критериум - етничка или верска припадност.

Дури размислуваат вака и едните и другите не ојме напред... #

Јован (во одговор на Propagator) - За кои наши интереси зборуваме?
За да се исхраниме и да преживееме заеднички?
Или за да преживееме само ние, а да ги убиеме сите останати?

Ако очекуваш нешто такво, тешко дека ќе дочекаш такво нешто од мене...

И да, вака некако започна и 2001... со моите и твоите, со нашите и вашите и со пушките и пиштолите... ако сакате реприза, само повелете, верувам дека ќе уживате... #

Јован (во одговор на Viktoranius) - Јас пак ви се поклонувам на сите вас со кои пријатно си дискутиравме на темава.
Доста беше од мене.

Пу, ј`зк! #

====================================================================

Постов би сакал да го завршам со едно големо разочарување од луѓето со кои ја делам државава. Повеќе на тема национализам и меѓуетнички конфликти во некоја следна колумна...

Сега ве оставам со песнава од Едо Маајка, која иако е пишувана за босански прилики совршено се вклопува и во нашата приказна... Запазете го текстот, не само насловот...

Edo Maajka
Mater vam jebem

Ovako,
kod nas se od Dejtona
godine broje
ljudi se ljudi boje
i svako glasa za svoje

Brdjani postaju gradjani
do jucer svjetla gasili sjekirama
a sad su u odijelima
Mirnese, sredi ih Mirnese
jebi im mater
ako se ti pocnes prodavat'
i tebi cu mater jebavat'
da znas

Nije bitna ideologija
bitna je biologija
bitna je genetika
balije, ustase i cetnika

Svaka ovca svome krdu
krave uz telad
u sarena vrata gledat
jedni drugima mater jebat

Znam ko je poceo rat
znam sta je glad
znam kad su Seseljevci
dosli u moj grad

Pricam o onom kako je sad
slabo se micemo s mjesta
puni smo rupa k'o nasa cesta
cesto vucemo rucnu - vidi svaki biser
isli bi naprijed al' volimo taj rikverc

Postalo nam navika
da ne radi ni jedna fabrika
malverzacije presutimo
gazde ne ljutimo

Navikli se, na gebiru i u miru
mladi iz zemlje bjeze
izbjeglice se vratit' nece
ne moraju, nek zarađuju
nek nam salju para
mi cemo zivit u mraku
i jedni drugima jebavat majku

Cijela drzava placa reket
po kucama oruzja od rata
cuje se zveket
imamo mina ko jagoda pune oranice
al' nece brati urod
ovi sto su pravili sadnice

Bole nas kite, imamo resursa vise
pogotovo metala, govana, metana
to je nas zrak i hrana
s tim nas vodje hrane
ne znam za vas, ja sam sit
u mene vise ne stane


Svako kurac u drzavi pusi
zatvara usi
pred nepoznatim ljudima
drzim jezik za zubima
da l' selam, zdravo, bog
kako je pravo
ne znam vise sta da kazem
u sranju da se ne nadjem

Bace u uho bubu
sviraju ratnu trubu
ljude drukcijeg pogleda
imaju na zubu
a da im isprave pogled
poslace jedan odred
da im zapaljenu kucu
gledaju kroz dvogled

Al' nema ratne nevjere
sto moze unistit temelje
onaj korijen kuce
u kojem su nase duse
onu burmu i lanac
sto u temelj baci Bosanac

Kad kucu pravi
u temelj dio sebe stavi
srusi do temelja, ne ide temelj
on ce ostat' vjecan k'o Sava

Mater vam jebem
mater vam jebem
mater vam jebem
mater vam jebem


П.С. За инцидентите се дискутира и на Твитер. Линк

9 comments:

Anonymous said...

Абе ај, ликови ко виктораниус шо не знаат гзот да си го избишат ќе даваат вакви коментари...
Дај бе деца идете дркајте, бркајте женски, ебнете нешо...
Ова е страшно шо успеваат да им го исперат мозокот од мали нозе...

Anonymous said...

kasapaana BRAVO ZA KOMITITE I SAMO NAPRED DA GI EBEME SIPTARINE I DA GI ISELIME OD MAKEDONIJA SMRT ZA SIPTARI

Јофе said...

За таквите како тебе беше наменет постов иначе... ц ц ц ц ц ц ц ц

Anonymous said...

Море џабе штом ниеден не убиле џабе ги размавале
тек кога ќе има мртви шиптари по улиците тогаш ќе им дојде памет

Јофе said...

Ќе кажам само - жално е... жално...

Anonymous said...

А јас ќе кажам дека таквите „колумњари“ како тебе во нормална држава досега ќе беа или утепани, или избркани од државата..

Anonymous said...

Ocigledno avtorot na deloto ne e vlezen vo siptarska opstina,nema komunicirano so siptari i na kraj nema konkurirano za rabota a na negovo mesto da primat siptar samo zatoa sto treba 25% da se siptari vo drzavna administracija.I na kraj kraeva bravo za albanskite novinari koi si go sirat nacinalizmot(albanski) a ne ko vas obratno

Јофе said...

Па и не е некое дело ова, ама сепак авторот има влезено во општина со мнозинско албанско население, и комуницира со Албанци и воопшто, со луѓе кои не размислуваат низ таа призма.

Проблемот кој го наведуваш ти е поинаков од оној за кој јас зборувам, и тоа е посебна тема...

Јофе said...

За претходниот коментар - зависи што според тебе влегува во нормална држава.
Ако под нормална држава подразбираш држава без слобода на говор тогаш да, на Голи Оток ќе бев пратен досега...

Post a Comment