Хајлајц

Старион БлогСтарион Блог Овде пишував повеќе од осум месеци и има што да се чита. Ако ве интересира клик на линкот.

Линк

З`ш да не...З`ш да не... Нови колумни од серијалот „з`ш да не...“ секоја сабота во весникот Шпиц.

Линк

Моине фото сторииНа рапорт со Јофе Сите емисии на Youtube каналот.

Линк

Mar 2, 2010

Шо си мочал, то ќе си сркаш

Учителке! Учителке мила! Учителке прекриена со свила! Учителке што живее во прекрасна вила! Учителке на Хаваи што си била! Учителке што ми личиш на Лила! Учителке што сечиш дрва со пила! Учителке што тежиш стопечеес кила! Учителке дрога што дила! Учителке што имаш ко Чак Норис сила! Учителке мори! Дојди ваму! Ја решив! Конечно ја решив задачата. Конечно сфатив з'ш ни ги ограбувет банкине ко за добро утро, а кладилницине ко за добра ноќ и пријатни ноќни мигови со програмата на Зона М1 радио.

Сфатив сега пред едно печеснаес минути дур си купвев ужинка на голем одмор. Пред пекарата паркиран полициски „крајслер“, во него седит еден полицаец а во пекарата полицајка, колешка на горенаведениот. И не, не беше влезена во амерички филм, па да барат крофни, и не, не ја казнуваше продавачката шо го фатила бурекот со рака наместо со хартија или евентуално со нога. Полицајкава, учителке, и шиткаше на продавачкава козметики од „Авон“. По каталог. Кармин црвен-бордо, лак за нокти со боја на праска и креон со вкус на портокал. Исто ко ограбувачине на банки.

По каталог. Денес Прокредит, па правец Косово, утре Стопанска на отворен пат, а задутре Охридска на затворен, исто така, со вкус на портокал. И пошо на полицајкава веројатно пубо & ојт козметичкиов отколку криминалистичкиов каталог во слободно, шо уствари & е работно време, дилат козметики. Ако не мојш да зејш бонус з'ш си фатила ограбувач на банки од кај Гоца, ќе зејш бонус з'ш си продала парфем една боца. Толку учителке моја мила за нашата безбедност гнила. Туку дај кажи шо прајме со езероно. Ќе се удајме или ќе куртулиме?

Ти учителке, за која партија рече беше? За ВМРО? Уф, па ти немаш гајле. Ич да не ми се секираш. Шом се твојве на власт, не потонвиш ти. Туку кажи шо ќе прајт учителон по физичко Петре од Пештани. Тој за Есдеес е и види му ги подрумине, со вода му се полни. Ама кој му е крив. Пак тој за Бранко и за Ацета Петрески да е. Убо му викаше ти пред изборите - абе гласај за Нанче да видиш шо е туристичка преродба - ама тој тврдоглав - не, јас за Ацета ќе си гласам. Е пак нека гласат за него. Е истиот тој Аце до потонувачки стап го донесе. Не бе Петре бе, не, не, не... Се знајт која партија се гласат ако сакаш да немат поплави. ВМРО се вистинските за таа работа. Есдеес за урагани беа. А во Македонија и така никогаш немало урагани. Добро сега, во времето на Александар Македонски имало ама... Уствари ако ги прашам во институтон „Павел Шатев“ веројатно на научна основа ќе ми докажат дека помеѓу измислувањето барок и Виндоус Седмица Аце измислил и печес урагани така набрзинка, ама то е веќе друг муабет... научен.

Дур сме кај научнициве и научниве муабети учителке, многу големи научници се и премиерон Коле, министерон Миле и младата им партиска надеж Александар Николовски. Убо му го плеснаа на Ацета Петрески. Му викет - море Аце, шо тук ги лажиш луѓево дек езероно се бунтувало и дек ќе се прелеело само за политички поени да собериш. Николовски и уште поубо му го плесна. Му викат - Опасност од прелевање на езерото и преплавување на Охрид и Струга не постои во овој момент. Поради непотребното ширење паника, многу туристи овој викенд не допатуваа во Охрид, сметајќи дека градот ќе биде преплавен.

Море Аце, море паничар еден, море како не ти е срам! Ги бркаш туристине шо ги имаше договорено туристичката агенција ВМРО-Транс за манифестацијата шо викендов се одржуваше во Охрид - ВОИ Охрид 2010. Да де, за Вмровски олимписки игри ти прам муабет. И сега поради тебе Аце, како не ти е срам, туристите наместо во Охрид заминале во Ванкувер. А убо имал предвидено Николовски во програмата. Прва дисциплина - трчање по кејон, од пристаниште до трскана пред мостон. Тој шо ќе исцедел најмногу литри вода од бундата шо ќе ја носел, а на која ќе мавале бранојте ќе бил победник. Втора дисциплина - сурфање на браној. За даски ќе сме се снаоѓале по принципот - абе тебе дан ти фалит некоја даска во глата - и даските ќе ги донирале властодржциве пошо тие биле најпаметни и не само шо не им фалеле, туку и отпојќе даски имале. Трета дисциплина - потонвење брод и поднесвење морална оставка. Само што за оваа дисциплина имало многу малку пријавени пошо од напред бил познат фаворитот и викет џабе било да се пријавуваш ко се знаело кој ќе победит. Некое дете, многу јако било, мислам ми рекоа Миле го викале...

Четврта - уметничко лизгање. Ко шо дознав од моите разузнавачки извори, планот бил да се остајт езероно да се излејт и водана да дојт до на плоштад. После Коле ќе издаел декрет со кој ќе го задолжел времево да ја смалит температурата на плоштадон и да ја отерат под нулата, како би замрзнал истиот. Од ко ќе си смрзнел, спонтано ќе се собереле дваестина мажи и жени и ќе почнеле да се лизгет и да прает пируети околу споменикон од Климчета. Стручно жири ќе биле Коле, Миле и Аце Николовски и ќе давале оценки кревајќи пригодни табли во портокалова боја согласно страница 147 од Преродбата.

Петтата дисциплина согласно предвидените проекции на Николовски била со работниот наслов - Мис рибарска чизма 2010. Натпреварот ќе се одржвел во Пештани во подрумите на Пештанци. Тие ќе шетале со рибарските чизми низ подрумот, а стручното жири од претходниот пасус ќе ја изберело најубата чизма обрнувајќи внимание кон појќе карактеристики меѓу кои - изглед, издржливост во поплавен подрум, можност за подоцнежно користење за време на рибарење и слично.

Последната дисциплина или како што слушнав дека ќе ја викале - Ди ултимејт челинџ, ќе било санкањето со боб санки. Планот бил да се остајт да се поплавит цел Охрид освен старион дел. Таму на водата ќе & се дозволело да се качвит само по улицине, а не по куќине и кафичине.

После Коле наместо декрет ќе издаел секрет, овојпат за замрзнување на водата од улиците, па стартната позиција за санките ќе била кај Самоиловине. Учесниците ќе можеле сами да си ја одберат најдобрата патека по принципот - како сакате идајте, битно е да стигните в езеро.

Разбрав и уште нешто, ама ова нека останит меѓу мене, хартијава, продавачкана во трафикана од кај шо го купивте весников и вас пошо информацијава е од неофицијални извори (под неофицијални извори се подразбирет извори кои биле изградени за време на мандатот на одредена политичка партија и граѓаните редовно пијат вода од нив ама премиерот се уште не пошол да ја исечит црвената лента и да се сликат дур го прајт то, ама не секирајте се, ќе го напрајт то ко ќе дојт време за избори).

Ко шо слушнав, целава работа со езерово била уствари масло на скопјанишчана. Имале таен договор да идат секое лето и да ни се мочет во езерово. За да можат поуспешно да ја извршат операцијата „Да ти се мочам во езерото, да ти се помочам...“ дури и да не им се пиело купвеле сокој и пива без да прашват за цена, па после влегвеле в езеро ко демек да пливет, а тие уствари... И еве ги резултатите. Езерово сакат да се излејт. Ама не. Не им е нив финтата да го потонат Охрид и охриѓани. То океј, ама друго ги мачит нив. Планот било да се потонит све од Охрид нагоре, соси Кичево, Гостивар, Тетово... па се до пред влезон во Скопје. И ко ќе го дотерале езерово до таму само ќе го преименувале во Скопско и ѓорчепетровци ќе имале езеро на пет минути од дома. Ама немат да ви успејт да ви кажам право. Ве открив!

Не само шо немат да го напрајте то, туку и ќе ве натераме да ги зејте лајците и да дојте ваму. Ко шо можевте да го мочате сега ќе мојте и да го сркате. Знајте како велат... Шо си мочал, то ќе си сркаш...

(Авторот планират да си ќутит следниот пат ко ќе врнит снег и да не кажвит на никого, како не би собрал политички поени врз основа на изјавата или снешкото во дворот)

(Колумната е објавена во неделникот Сега на
24 02 2010
)

(Наредната во печатена форма во Сега во четврток на 04 03 2010 а во електронска на Мојон Блог во вторник на 09 03 2010 )

No comments:

Post a Comment