Хајлајц

Старион БлогСтарион Блог Овде пишував повеќе од осум месеци и има што да се чита. Ако ве интересира клик на линкот.

Линк

З`ш да не...З`ш да не... Нови колумни од серијалот „з`ш да не...“ секоја сабота во весникот Шпиц.

Линк

Моине фото сторииНа рапорт со Јофе Сите емисии на Youtube каналот.

Линк

Mar 27, 2010

Коле не знајт да читат!

Добро бе, до кога со криминал во државава... до когаааааа?!? Ќе видиме ли некогаш транспарентност и отвореност? Ќе видиме ли тендер без скандали? Додуша, во последно време, ни тендери не се прает. Еве, да те прашам друже, си видел ли ти негде по весници тендер за најповолен ограбувач на банка, на пример?

Не бе, брат. Секој ден се ограбуват по некоја нова банка, без тендер, без помината законска процедура, без услови, без ништо ич. Наместо да се напрајт еден прописен тендер, па да се дает услови - да имаш ограбено најмалку 3 банки, да имаш прописен чорап на глата, да имаш фин однос кон вработените во банката, да им речиш добро утро ко ќе ги ограбвиш, по можност да им однесиш и кафе од автомат, пошо нели, почеток на работно време...

А ваму, ништо. Кој ќе стигнит, ограбуват. Ко шо разбрав, тие последните шо ограбија банка немале ни убај чорапи на глајте, туку некои чкарт од Бит-пазар купени. Па, дајте ви се молам, бидете малку достоинствени, реномирани банки се ова, со признанија од странство, со се по список, а вие... И баш штета шо ја сменија Мирјана Димовска од претседателското место во Антикорупциска. Баш сакав да и речам да видит шо е финтава шо немат тендери за банкиве.

И ова шо ќе ви го кажам можда ќе ви звучит скандалозно, али мили, драги и најубај мои, јас мислам дека нашиот ни мил премиер не знајт да читат. Како инаку да си го објаснам то шо рекламана кај шо ме убедвет дека јас сум Македонија ја читат Тино, а не Коле. И уште појќе, како да си го објаснам то шо кога и да го прашат некој нешто за шо пишеле веснициве, тој не го имат видено то. Не го имаше видено интервјуто со Друцас, сега не ја имаше видено анкетата во некојси таму Дневник... Сега ми е јасна и кампањана шо викат дека знаењето било сила, знаењето било моќ. То ви го викат чоек шо најдобро знајт како е да не знајш (освен на тематски прес-конференции и на интервјуа на „ти“), па зато сакат да ве поучит да не бидите како него. Послушајте го и знајте!

Од другите настани... Во четвртокот бев на Илинденска 24/7. Од факултет не однесоа да ја видиме внатрешноста на зградата, која стечајците два дена пред то ја маваа со јајца. За разлика од нив, ние влеговме внатре. Не пречека владиниот портпарол Мартин Мартиновски и заедно со него шетавме низ преродбеничките ходници и сали. Додуша, од салите, успеавме да ја видиме само онаа кај шо се одржвет групнине прес-конференции, додека салата кај шо се одржвет владините седници успеавме да ја видиме само однадвор, внатре не влеговме поради, како што ни беше речено, безбедносни причини.

Туку, друг ми беше муабетот. Портпаролот Мартиновски да ти бил многу фин човек. Ни се отвори и со нас комуницираше сосема пријателски. Само веројатно заборај дека на гости му дошле студенти по новинарство и односи со јавност, па кажа и некои работи кои веројатно обично не ги кажвит пред новинари. Во неколку наврати го спомна поранешниот владин гласноговорник и вицепремиер за европски прашања Ивица Боцевски, нагласувајќи дека во полето на односите со јавноста веќе не е како во времето на „ликот Боцевски“. Колегите ми кажаа дека го нарекол и „Двоцевски“, но, за жал, јас не успеав да го фатам тој момент. Како и да е, кога во јуни Боцевски даде неотповиклива оставка, Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека се задоволни од соработката и дека била отворена можноста за понатамошна нивна соработка. Ама океј, од тогаш досега поминаа девет месеци, па веројатно повеќе не им треба соработка со „лик како Боцевски“.

Кога сме веќе кај ликовите, Мартиновски ни спомна и пример за некоја тематска прес-конференција на Министерството за финансии. Ни се пожали дека цели две недели ја спремале и ја напрајле да бидит топ, но сето то им паднало во вода, бидејќи, како што велит Мартин, „ќе ти влета лик како Мишко Иванов и ќе ти постави прашање кое нема врска со темата“. Испадна дека прашањето на колегата од А1 имало многу врска со секторот финансии, но не било баш позитивно, па зато не им се допаднало.

А за да им се допаднете на Илинденска, треба да исполнувате многу критериуми. Како што ни кажа и Мартиновски, брифинзи за спорот за името се праеле само со „новинари кои ги штитат националните интереси“. За предавниците немало место во владините кабинети.

И да, со Мартиновски зборвевме и за работата на останатите владини служби, па посебно го истакна и го пофали протоколот на премиерот Груевски, односно ни кажа дека премиерот има „беспрекорен протокол“. Мојата констатација беше - „ако протоколот на премиерот е беспрекорен, тогаш тоа значи дека тој не прави грешки, па логично е и дека редовните доцнења на Груевски од по минимум половина час се беспрекорно испланирани“. За жал, не добив одговор, па ќе си почекам тематска прес-конференција посветена на владиниот протокол, за да си прашам пак.

Рецесијата помина, преродбата продолжува... ако видите некои луѓе со јајца пред владана, игнорирајте ги, лажат дека немет пари тие. Кај најдоја пари за јајцата, а?!?

(Авторот во слободно време ги штитит националните интереси. Во остатокот пишит предавнички колумни, како не му е срам!)

(Колумната е објавена во весникот Шпиц на 27 03 2010)

(Наредната во сабота на 03 04 2010 во прилогот „Сега“ во дневниот весник Шпиц)

No comments:

Post a Comment